Co lepiej spala tłuszcz: jazda na rolkach czy na rowerze?

Co lepiej spala tłuszcz: jazda na rolkach czy na rowerze?

Wiadomo, że trening kardio jest jednym z lepszych sposobów na odchudzanie. Tylko który ze sportów da nam najlepsze i najszybsze efekty? I który pomoże wyrzeźbić piękną figurę? Jazda na rolkach, a może jednak na rowerze?

Co daje jazda na rolkach?

Jazda na rolkach była chlebem powszednim naszego dzieciństwa. Ale czy na pewno wciąż pamiętasz, jak to się robi? Potrafisz zachować równowagę, jechać, skręcać i hamować? Rolki nie tylko angażują wiele grup mięśniowych, ale też wymagają całkiem dobrej kondycji i koordynacji. Podczas godzinnej szybkiej jazdy na rolkach spalisz 600-700 kcal – to dwa razy tyle, co podczas godzinnego aerobiku! Co ważne jest to wysiłek na stałym, dość niskim tętnie, a tym samym w trakcie jego trwania energia jest pobierana z tkanki tłuszczowej. Już 3-4 godzinne przejażdżki tygodniowo wystarczą, byś zobaczyła efekt odchudzania, a dodatkowo wyrzeźbiła figurę!

rolki
elements.envato

Jazda na rolkach angażuje właściwie całe ciało. Najmocniej pracują mięśnie czworogłowe, dwugłowe, pośladkowe i łydek. Swoją rolę odegrają też przywodziciele i odwodziciele. Prościej? Pięknie wyrzeźbisz nogi! Rolki to sport, który wymaga koordynacji i utrzymania równowagi – a to jest niemal niemożliwe bez zaangażowania mięśni core. Właściwie rozbudowane mięśnie grzbietu i brzucha pozwalają nam zachować prostą postawę, a dzięki temu choćby wizualnie wydajemy się szczuplejsze. Pozycją, która najbardziej angażuje mięśnie grzbietu jest przybierana przez doświadczonych rolkarzy mocno pochylona pozycja łyżwiarska.

Jazda na rowerze a odchudzanie

Czy jazda na rowerze pomaga w odchudzaniu w takim samym stopniu, jak jazda na rolkach? Podobnie jak rolki, kolarstwo również jest sportem wytrzymałościowym, który poprawia kondycję, usprawnia działanie układu sercowo-naczyniowego, pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale też doskonale spala tkankę tłuszczową. Optymalne efekty wysiłku kardio osiągniemy, jeśli aktywność trwa powyżej 20-30 minut i jest regularnie, kilka razy w tygodniu powtarzana. Nie inaczej jest z jazdą na rowerze! Kalorie, które spalimy w ciągu godziny jazdy mieszczą się w przedziale 300-800 kcal. Na tak dużą rozbieżność wpływa tempo jazdy, pogoda, rodzaj roweru, styl jazdy, a nawet masa ciała rowerzysty.

jazda na rowerze
elements.envato

Podobnie jak rolki, rower również wymaga od nas zaangażowania mięśni głębokich tułowia, bez których niemożliwe byłoby utrzymanie równowagi. Siłą napędową kolarza są jego nogi. W trakcie ruchu pracują mięsień czworogłowy uda, mięśnie pośladkowe, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięsień dwugłowy uda, mięsień trójgłowy łydki oraz mięsień piszczelowy przedni. Konieczność manewrowania kierownicą wymusza też pracę rąk. To, jakie mięśnie są zaangażowane podczas jazdy na rowerze zależy od typu naszego pojazdu, np. typowy rower kolarski wymusza na wpół zgiętą pozycję i jednocześnie mocno angażuje mięśnie grzbietu oraz pośladek.

jazda na rolkach kalorie
elements.envato

Jazda na rowerze czy na rolkach? Co lepsze na odchudzanie?

Porównując jazdę na rolkach i rowerze możemy wychwycić wiele podobieństw między tymi aktywnościami:

  • oba sporty angażują duże grupy mięśniowe, dzięki czemu metabolizm przyspiesza;
  • w przypadku obu aktywności pracuje całe ciało, w tym mięśnie głębokie tułowia, a to pozwala na równomierne rzeźbienie ładnej sylwetki;
  • zarówno rolki, jak i rower pozwalają nam spalić naprawdę dużo kalorii
  • jest to wysiłek kardio, który przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej
  • wśród korzyści należy wymienić nie tylko odchudzanie, ale też wydzielanie się endorfin po treningu, poprawę kondycji i wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego
  • długotrwałym efektem systematycznej aktywności fizycznej jest poprawa odporności, przyspieszenie metabolizmu, wysmuklenie sylwetki.

Co jest lepsze na odchudzanie? To, co lubisz bardziej! Zarówno jazda na rolkach, jak i na rowerze świetnie wpłyną na Twoją figurę. Ważne jest jednak to, byś lubiła daną aktywność fizyczną, bo dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać systematyczność i motywować się do wysiłku w dłuższym czasie. Nie mniej istotna w procesie odchudzania jest dieta. Mówi się, że to ona stanowi 70% sukcesu! Dlatego po powrocie z rolek czy roweru nie sięgaj po słodkości, tylko zjedz zbilansowany posiłek.

Leave a Comment