Czy dzięki skakance schudnę? A może to nie jest aktywność dla mnie?

Czy dzięki skakance schudnę? A może to nie jest aktywność dla mnie?

Jeśli ktokolwiek z Państwa oglądał kultowy film o bokserze Rockym Balboa, na pewno pamięta, że w skład jego treningów wchodziło skakanie na skakance. I choć jest to częsty element treningów bokserów, tancerzy czy strongmanów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywały ją w domowym zaciszu osoby, które zaczynają swoją przygodę ze sportem albo po prostu chcą pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów na wiosnę.

Skakanie na skakance podnosi tętno, angażuje wiele grup mięśniowym, a tym samym pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. W ciągu pół godziny treningu na skakance możemy spalić nawet 300-400 kcal, czyli bardzo dużo! A to oznacza, że naprawdę szybko pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, również z brzucha. Regularnie ćwicząc ze skakanką poprawimy wygląd nóg, a jeśli wybierzemy skakankę z obciążeniem, wysmuklimy i ujędrnimy ramiona. To nie koniec korzyści! Osobom zdrowym skakanie na skakance pozwala wzmocnić stawy, poprawia kondycję i zwiększa wydajność płuc.

Jak taki trening może wyglądać?

Tak naprawdę skakanka daje nam szeroki wachlarz możliwości. Najbardziej oczywisty jest trening kardio wykonywany przy dość niskim i w miarę stałym pulsie. Wpłynie on pozytywnie na pracę układu krążenia i będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą spalić tkankę tłuszczową.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na skakance zrobić trening interwałowy. Wystarczy, że będziemy w regularnych odstępach czasu zmieniać tempo bądź sposób treningu: w pierwszej minucie zwolnimy, a w kolejnej przyspieszymy. I już mamy interwał! Zaletą tej formy jest  to, że nawet po skończonym wysiłku mięśnie dalej pracują. My możemy leżeć na kanapie, a metabolizm jest nadal pobudzony i to do 72 godzin po skończeniu ćwiczeń!

Skakanka może być też elementem dłuższego treningu. Skoki na niej możemy przeplatać pompkami, przysiadami i wykrokami. W ten banalnie prosty sposób wykonamy szybki, acz intensywny trening całego ciała.

Jak prawidłowo skakać na skakance?

Skakanie na skakance bywa traktowane po macoszemu, bo większość z nas zna to ćwiczenie jeszcze z czasów szkoły podstawowej. To błąd: jako dzieciaki wszyscy byliśmy aktywni, teraz w większości spędzamy dzień siedząc. Zatraciliśmy prawidłową postawę ciała i ruchy.

Zanim zaczniemy skakać, dobrze jest stanąć przed lustrem i przyjrzeć się swojej postawie ciała. W pozycji wyjściowej powinniśmy mieć ściągnięte łopatki, wyprostowane plecy, lekko wysuniętą pierś i opuszczone barki. Dopiero w tym ustawieniu zaczynamy skakać.

Podczas skakania na skakance należy utrzymywać prostą postawę, nie pochylać się do tyłu. Obroty powinny być wykonywane nie samymi dłońmi, lecz również nadgarstkami. Łokcie należy trzymać blisko tułowia, natomiast barki pozostawić możliwie w bezruchu. Najlepiej robić więcej niskich powtórzeń niż mniej wysokich, powolnych skoków.

Warto zacząć od 5-10 minut dziennie i stopniowo wydłużać czas treningu. Możemy skakać obunóż, na jednej nodze, krzyżakiem czy wykonując skip. Na początek dobrze jest zacząć od skakania obunóż i wolno. Wbrew pozorom skakanie na skakance wymaga dużej koordynacji: ręce muszą pracować tak, by nogi na czas wykonały skok. To kolejny plus skakanki: praca nad koordynacją, której przy pracy siedzącej często nam brakuje.

Jaką skakankę wybrać?

Spotkacie się Państwo z bardzo szeroką ofertą skakanek. Wśród zawodników sztuk walki i crossfitterów najczęściej zobaczymy skakanki rzemieniowe. Są lekkie, wytrzymałe i pozwalają na wykonywanie bardzo szybkich ruchów. Na siłowniach można też spotkać skakanki z metalową linką przeznaczone do treningu szybkościowego.  Na tego typu skakankach można z łatwością wykonać podwójny obrót w trakcie jednego skoku.

W domowym zaciszu często używa się skakanek z tworzywa PCV. Dodatkowo mogą mieć wbudowane obciążniki. Tego typu skakanki nie są drogie i kupimy je dosłownie wszędzie: od popularnych sklepów sportowych, przez supermarkety, a na stronach internetowych kończąc. Ceny zaczynają się już od 10 zł, więc pod tym kątem jest to naprawdę sport dla każdego.

Odpowiednią długość skakanki jest łatwo dobrać: wystarczy stanąć na lince złączonymi nogami. Rączki skakanki powinny znajdować się wtedy na wysokości bioder. Koszt dobrego sprzętu jest naprawdę niski i nie ma większego znaczenia, z czego będzie on wykonany. Najważniejsze, by rączki skakanki były wygodne.

Czy skakanka to rzeczywiście sport dla każdego?

Choć skakanka ma cały szereg zalet, nie jest to niestety sport dla każdego. U osób zdrowych ćwiczenia ze skakanką wzmacniają układ kostny i stawowy, ale u tych którzy mają już problem ze stawami lub niedawno przeszli kontuzję, sytuacja może się pogorszyć.

Podobnie jest w przypadku otyłości – tutaj skakanie na skakance może zanadto obciążać stawy. Dużo bezpieczniejszym wyjściem jest stopniowe zwiększanie aktywności poprzez spacery czy trening. Początkowo warto wykonywać go pod okiem trenera, który popracuje z nami nad mięśniami głębokimi, postawą ciała i koordynacją. Włączenie skakanki może być kolejnym etapem treningu – zarówno w domu, jak i na siłowni.

Ze skakaniem na skakance warto zaczekać też po porodzie. Ciąża trwa 9 miesięcy i jest to naprawdę trudny czas dla naszego organizmu. Nie powinnyśmy wymagać od siebie, że tuż po urodzeniu dziecka wrócimy do formy. Skoro ciąża trwała tak długo, dajmy sobie czas i podchodźmy do naszego ciała z troską. Najpierw pozwólmy zabliźnić się ranom, potem popracujmy nad mięśniami głębokimi i ponownie odzyskajmy kontrolę nad mięśniami dna miednicy i dopiero potem stopniowo zwiększajmy intensywność treningu.

Przed treningiem warto też zadbać o właściwe wsparcie dla biustu.

Skakanie na skakance to świetna forma ruchu, jednak zawsze musimy myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Wybierajmy te aktywności, które najzwyczajniej w świecie sprawiają nam przyjemność, a przy okazji są dobre dla naszego zdrowia. Nic na siłę! W końcu suma summarum chodzi o poprawę samopoczucia!

Chcesz wiedzieć więcej o skakaniu na skakance? Opowiadałam o niej w Pytaniu na Śniadanie 🙂

 

 

Leave a Comment