Uważasz, że brzuszki to najlepsze ćwiczenie na brzuch? To błąd!

Uważasz, że brzuszki to najlepsze ćwiczenie na brzuch? To błąd!

Czy Ty również należysz do całkiem sporej grupy osób, które uważają, że brzuszki są najlepszym ćwiczeniem na mięśnie brzucha? W takim razie czas zmienić podejście i zupełnie inaczej zaplanować swoje treningi! Dlaczego? Zaraz się przekonasz!

Brzuszki? Nie tędy droga do pięknego brzucha!

Popularne brzuszki i ich najróżniejsze modyfikacje od lat są uważane za najlepszy i sprawdzony sposób na to, by schudnąć z brzucha. Czy słusznie? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy bliżej przyjrzeć się anatomii mięśni brzucha. Do mięśni brzucha zalicza się:

  • mięsień prosty brzucha (łac. musculus rectus abdominis) – zgina tułów i obniża klatkę piersiową;
  • mięsień skośny zewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus externus abdominis) – zgina kręgosłup i obraca tułów w stronę przeciwną, a działając obustronnie zgina kręgosłup do przodu i pociąga klatkę piersiową ku dołowi;
  • mięsień skośny wewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus internus abdominis), który działając jednostronnie umożliwia Ci skręt w stronę, po której się znajduje. Jeśli mięśnie skośne wewnętrzne działają obustronnie, zginają tułów do przodu;
  • mięsień poprzeczny brzucha (łac. musculus transversus abdominis) – który oplata Twój brzuch niczym bandarz i jest jednym z mięśni tłoczni brzucha (czyli odgrywa ważną rolę podczas oddychania);
  • mięsień piramidowy (łac. musculus pyramidalis), który napina kresę białą.
trening na mięśnie brzucha
canva

Podczas wykonywania brzuszków angażujesz przede wszystkim jeden mięsień: mięsień prosty brzucha. To on uwidacznia się pod skórą wytrenowanych osób na kształt kaloryfera i dla wielu jest synonimem ładnego brzucha. Ale czy na pewno? Otóż nie! By cieszyć się pięknym brzuchem, a jednocześnie uniknąć dolegliwości bólowych, należy trenować wszystkie mięśnie. Dlaczego? Bardzo silny mięsień prosty nie równoważony pracą innych mięśni będzie pochylał naszą sylwetkę do przodu, a my siłą rzeczy zaczniemy się garbić. Warto też wiedzieć, że nazbyt rozbudowane mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne będą nas poszerzać, a nie wyszczuplać. Dlatego też należy zachować rozsądek wykonując skręty i brzuszki. Tym bardziej, że ładnie umięśniony brzuch można uzyskać nie stosując ich wcale!

Najbardziej efektywny trening brzucha

By trening brzucha przyniósł najlepsze efekty, powinien składać się z trzech elementów:

  • ćwiczeń podnoszących tętno – bo tylko wtedy zaczyna się spalać tkanka tłuszczowa z brzucha (i z innych partii ciała również). Warto tu wspomnieć, że nasz organizm nie działa wybiórczo – to nie jest tak, że gdy robisz brzuszki, mięśnie pobierają energię z tkanki tłuszczowej tylko z tej okolicy! Dopiero wzrost tętna sprawia, że energia jest pobierana z tłuszczu. Chudniesz równomiernie, z brzucha także. Warunkiem jest jedynie zachowanie odpowiedniego tętna, którego z dużym prawdopodobieństwem nie osiągniesz podczas robienia brzuszków, ale już dzięki pajacykom czy burpee owszem.
  • ćwiczeń mięśni core – czyli najczęściej ćwiczeń w pewnej destabilizacji. Ćwiczenia na bosu, deska itd. – tego typu trening angażuje wszystkie mięśnie posturalne. Stanowią one fundament pod budowę lepiej widocznych mięśni, które ukazują się po zniknięciu tkanki tłuszczowej. To jednak nie wszystko! Wzmocnienie i wytrenowanie mięśnia poprzecznego może nam odjąć w pasie nawet 1-2 cm!
  • ćwiczeń rzeźbiących mięśnie brzucha

Trenując brzuch warto też zadbać o mięśnie tułowia oraz m.in. mięśnie pośladków, które wspierają pracę mięśni core. Pozwala to zapobiec dysbalansowi mięśniowemu. Jego skutkiem są nie tylko wady postawy, ale również dolegliwości bólowe.

I ostatnia, bardzo ważna kwestia: nie bez powodu mówi się, że piękny brzuch robi się w kuchni. Nawet najlepiej przemyślany trening mięśni brzucha nie pozwoli Ci osiągnąć wymarzonych efektów, jeśli nie zadbasz o właściwą dietę. Tylko zachowując właściwą podaż kalorii oraz menu bogate w mikro- i makroelementy masz szansę osiągnąć wymarzony cel, jakim jest smukła talia i brzuch z ładnie zarysowanymi mięśniami.


Źródła:
Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019
“Trening core. Płaski brzuch. Idealna sylwetka” Allison Westfahl

Leave a Comment