Wiek metaboliczny: czy faktycznie masz tyle lat, na ile się czujesz?

Wiek metaboliczny: czy faktycznie masz tyle lat, na ile się czujesz?

“Mam tyle lat, na ile się czuję” – zgodzicie się? 😉 Prawda jest taka, że ja czasem czuję się na 21, a czasem patrzę w lustro i myślę: “o matko! Jestem tak zmęczona, że wyglądam na 10 lat więcej niż mam!”. Niedawno obchodziłam 38 urodziny, jednak mój wiek metaboliczny to około 18 lat.

Zastanawiasz się, dlaczego Ci o tym mówię? Wiek metaboliczny to nic innego, jak informacja o stanie naszego ciała, która ma wpływ na zdrowie i długość życia. M.in. od niego zależy tempo przemiany materii czy zdolność do regeneracji. Nikt z nas nie zatrzyma upływu czasu, ale mamy wpływ na nasz wiek metaboliczny. Na tempo starzenia się organizmu wpływają geny, jednak to czynniki środowiskowe mają decydujące znaczenie!

Wiek metaboliczny: co to takiego?

Wiek metaboliczny (inaczej biologiczny) to wskaźnik informujący o faktycznym stanie naszego organizmu. Urodzone tego samego dnia bliźnięta mimo identycznego wieku metrykalnego, mogą mieć zupełnie inny wiek metaboliczny. Mają na niego wpływ geny, jednak kluczowe znaczenie odgrywa styl życia danej osoby. Aktywność fizyczna oraz sposób odżywiania sprawiają, że mimo upływającego czasu, ciało pozostaje w świetnej formie, mamy szybki metabolizm i dużą zdolność regeneracji. Podobnie jak ludzie młodzi!

Badania pokazują, że większość społeczeństwa ma znacznie wyższy wiek biologiczny niż wynikałoby to z ich daty urodzenia. Nieprawidłowa dieta i brak treningu sprawiają, że tkanka mięśniowa zanika, a w jej miejscu pojawia się tkanka tłuszczowa, która nie tylko nie spala kalorii, ale jeszcze zaburza działanie układu hormonalnego! Zmiana składu ciała wpływa na obniżenie naszej podstawowej przemiany materii, a w dalszej konsekwencji na wiek biologiczny.

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Samodzielne obliczenie zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej jest mało prawdopodobne. Chcąc to zrobić najlepiej posłużyć się profesjonalnymi analizatorami składu ciała, które wyliczą ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, ciężar kości oraz ilość wody w organizmie. Na podstawie tych i kilku innych danych urządzenie określa nasz wiek metaboliczny. By badanie było miarodajne, należy trzymać się pewnych reguł:

  • zrezygnuj z intensywnego treningu dzień wcześniej;
  • nie pij mocnej kawy czy herbaty, które odwadniają;
  • 3 godziny przed analizą składu ciała nie jedz i nie pij;
  • nie rób treningu przed analizą.

Chcesz czuć się dobrze w każdym wieku?

  • Bądź aktywna – regularny trening i codzienna aktywność wzmacniają serce oraz pobudzają metabolizm.
  • Zdrowa i zrównoważona dieta – jest takie powiedzenie “jedzenie może być najlepszym lekarstwem albo powolnie działającą trucizną”. Nic dodać, nic ująć.
  • Śpij na zdrowie – bo kiedy masz się regenerować i odbudowywać, jak nie w czasie snu?
  • Redukuj stres – stosuj techniki relaksacji, codziennie chodź na spacer i uprawiaj sport. Do tego zdrowa dieta oraz od czasu do czasu spotkania z przyjaciółmi. Niby niewiele, a zmienia wiele.
  • Trenuj mózg – krzyżówki, łamigłówki, nauka nowego języka… Wybierz co wolisz! Pamiętaj, że nasz organizm ogranicza działanie nieużywanych elementów, więc buduj nowe połączenia w mózgu zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Fajnie sprawdzą się też treningi koordynacji na sali fitness czy siłowni. Tak, wtedy Twój mózg też musi się namordować, żeby nadążyć za układem fitness.
  • Rzuć używki – nic co Ci szkodzi nie jest warte Twojego czasu i zaangażowania, prawda?
  • Chroń się przed słońcem – stosuj filtry, ale nie zapominaj o suplementacji witaminy D. W naszym klimacie jest niezbędna właściwie przez cały rok!
  • Pielęgnuj przyjaźnie, hobby i więzi rodzinne – to one sprawiają, że wciąż czujemy się młodzi i rzucamy się w wir nowych przeżyć!

Jesteś ciekawa jaki jest Twój wiek biologiczny? 🧐🧐🧐🧐 Z pomocą przyjdzie Ci analiza składu ciała. Wykonasz ją m.in. w klubach dla kobiet Mrs.Sporty, ale możesz spytać także na innych siłowniach.

Leave a Comment