Co na cellulit? Dieta i trening!

Co na cellulit? Dieta i trening!

Dieta, ćwiczenia, a może domowe sposoby na cellulit? Niezależnie od rodzaju cellulitu mamy sprawdzone sposoby na to, by pozbyć się pomarańczowej skórki. Sprawdź, co na cellulit działa najlepiej i najszybciej!

Co to jest cellulit? Rodzaje cellulitu

Cellulit może pojawić się u kobiet w każdym wieku i niezależnie od tego, jaki rozmiar ubrań noszą. Jedno jest pewne: dla większości z nas mało estetyczne grudki w fakturze przypominające pomarańszową skórkę potrafią być prawdziwą zmorą! Szczególnie latem, gdy nosimy szorty i bikini. Szacuje się, że 99% osób cierpiących z powodu cellulitu to kobiety. Dlaczego nie panowie? U nich tkanka łączna i tłuszczowa ułożone są na ukos. U kobiet zaś poziomo, a to sprawia, że grudki tłuszczu są znacznie bardziej widoczne. Zanim rozstrzygniemy, co na cellulit działa najskuteczniej, przyjrzyjmy się pomarańczowej skórce z bliska. Cellulit to nic innego jak nierównomiernie rozłożone, przerośnięte i zbite w grudki komórki tłuszczowe otoczone mieszanką wody i produktów przemiany materii. Niewydalone z komórek toksyny sprzyjają dalszemu rozrostowi cellulitu, a im jest on większy, tym trudniej o sprawną przemianę materii. W ten sposób koło się zamyka, a walka z pomarańczową skórką wymaga zmasowanego ataku z kilku stron.

Skąd ten cellulit?

Gdyby z pomarańczową skórką zmagały się tylko osoby otyłe, sprawa byłaby jasna: wszystkiemu winne jest zbyt wysokie BMI. Ale tak nie jest. Pomarańczową skórkę obserwujemy również u osób szczupłych. Na powstawanie cellulitu u kobiet może mieć wpływ estrogen, ale też geny. Gdy zwiększa się ilość estrogenu, rośnie przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych, na skutek czego płyny fizjologiczne gromadzą się w przestrzeniach międzykomórkowych. A to prowadzi do obrzęków utrudniających przepływ krwi. Do pojawienia się nieestetycznych grudek przyczyniają się także problemy z krążeniem – wówczas produkty przemiany materii nie są wystarczająco szybko usuwane z organizmu. Krążenie krwi oraz limfy może być zaburzone z powodu dużej ilości tkanki tłuszczowej, ale również przez siedzący lub stojący tryb życia, brak aktywności fizycznej, chodzenie na obcasach, a nawet picie niewystarczającej ilości wody. Istotnym elementem w profilaktyce powstawania cellulitu jest dieta. Komórki tłuszczowe w ciele człowieka mogą zwiększać swoją objętość nawet kilkakrotnie, w wyniku czego zaburzony zostaje przepływ krwi i limfy. Tak jak w opisanych wyżej przypadkach również tutaj w mniejszym stopniu odprowadzane są produkty przemiany materii.

Rodzaje cellulitu

Cellulit występuje tam, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej, tj. na udach, biodrach, ramionach i pośladkach. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:
  • cellulit wodny, który pojawia się zazwyczaj u osób szczupłych. Na skutek nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy woda w tkankach zostaje zatrzymana
  • cellulit tłuszczowy, który dotyka osoby z nadwagą. Liczne wgłębienia i grudki są nie tylko nieestetyczne, ale też bolesne. Zmiany występują w głębokich warstwach skóry i w tkance łącznej.
Oprócz rodzajów cellulitu określa się również stopień rozwoju zmian stosując w tym celu czterostopniową skalę.
  • Pierwszy stopień cellulitu – zmiany można zauważyć dopiero po ściśnięciu skóry. Sam z siebie jest niezauważalny.
  • Drugi stopień cellulitu – grudki na skórze są trochę bardziej widoczne, a skóra po ściśnięciu przypomina wyglądem skórkę pomarańczy
  • Trzeci stopień cellulitu – zmiany są widoczne gołym okiem. Mogą być też bolesne.
  • Czwarty stopień cellulitu – leczenie go wymaga konsultacji lekarzem. Grudki są duże, a skóra pofałdowana. Zmiany są bolesne.

Ćwiczenia na cellulit

Jednym z powodów powstawania cellulitu jest brak aktywności fizycznej i stojący lub siedzący tryb życia. Wszystko to prowadzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy, a w konsekwencji do zatrzymania się produktów przemiany materii w komórkach. Najlepsze ćwiczenia na cellulit? Te które przyspieszają tętno i tym samym krążenie krwi. Jazda na rowerze, bieganie, zajęcia fitness, ale też trening siłowy – większość rodzajów treningu sprawia, że krew w żyłach krąży szybciej, a przemiana materii przyspiesza. Pamiętaj jednak, że 2-3 treningi w tygodniu to za mało, by nazwać się osobą aktywną. Tak naprawdę znaczenie ma każdy dodatkowy krok, który robisz, dlatego:
  • nie jedź do pobliskiego sklepu samochodem – wybierz rower lub idź pieszo
  • gdy tylko możesz spędzaj z dziećmi czas aktywnie
  • zrezygnuj z windy na rzecz wchodzenia po schodach
Jednym słowem: bądź ciągle w ruchu. To jedyna gwarancja, że Twój układ limfatyczny będzie działał prawidłowo, a cellulit zniknie.

Cellulit a dieta

Zazwyczaj nie mam problemów z cellulitem, wystarczy jednak dwa tygodnie podczas których nie stronię od przetworzonych produktów i częściej niż zwykle sięgam po alkohol, by niechciane zagłębienia zaczęły pojawiać się na skórze. Cellulit i dieta są ze sobą ściśle powiązane. Wszystko to, co zatruwa nasz organizm będzie sprzyjało powstawaniu cellulitu. Oczywiście w trakcie przemiany materii z komórek wydalane są wszelkie toksyny, jednak gdy jest ich zbyt wiele, organizm nie zawsze sobie radzi z pozbywaniem się ich. Szczególnie, gdy niezdrowej diecie towarzyszy picie niewystarczającej ilości wody. Woda jest bowiem rozpuszczalnikiem, z pomocą którego z komórek wypłukiwane są wszelkie produkty przemiany materii. Gdy jest jej zbyt mało, usuwanie toksyn spowalnia, a oprócz pomarańczowej skórki pojawiają się też obrzęki. Dlatego pierwszym przykazaniem dla tych z Was, które szukają sposobów na cellulit jest: pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Tylko w ten sposób zapewnisz właściwe działanie układu limfatycznego. Po drugie zrezygnuj z produktów wysokoprzetworzonych. Zawierają nie tylko tłuszcze trans, ale też sporo cukru, który wiąże wodę w organizmie oraz soli. A o tym, że sól zatrzymuje wodę wszyscy już wiemy. Dlatego podejmując walkę z cellulitem opróżnij szafki ze wszystkich produktów, których skład przypomina tablicę Mendelejewa lub zaszyfrowaną instrukcję obsługi promu kosmicznego. Po trzecie uważaj na cukier. O ile węglowodany złożone wcale nie są takie złe, a nawet dostarczają nam potasu, który zmniejsza obrzęki, o tyle nie można tego samego powiedzieć o cukrach prostych. Raz, że ich nadmiar prowadzi do otyłości, a ta sprzyja powstawaniu pomarańczowej skórki. Dwa – mają działanie prozapalne, co na pewno nie pomaga w walce o gładką i jędrną skórę. Po czwarte licz kalorie. Oczywiście cellulit zdarza się również osobom szczupłym. Ba! W okresie menopauzy predysponują do niego również zmiany hormonalne. Jednak prawda jest taka, że narażone są na niego przede wszystkim osoby otyłe. Dlatego zwracaj uwagę nie tylko na to, co jesz, ale też ile jesz. Po piątek pamiętaj, że warzywa to podstawa. A zaraz za nimi owoce. Dzięki ogromnej zawartości witamin i antyoksydantów mają potencjał przeciwzapalny. W diecie antycellulitowej warto też uwzględnić zdrowe tłuszcze Omega-3 oraz Omega-6, a zrezygnować z produktów smażonych.Zabiegi na cellulit No i ostatnia sprawa: alkohol. Powiedźmy to sobie jasno: z punktu widzenia Twojego organizmu alkohol to trucizna. Wyjątkiem jest kieliszek (jeden!) czerwonego wina do obiadu. Poza tym jednak alkohol sprzyja powstawaniu cellulitu, więc chcąc walczyć z pomarańczową skórką absolutnie musisz wykluczyć go z diety.
Envato Elements

Zabiegi na cellulit

W salonach kosmetycznych znajdziesz szereg zabiegów na cellulit. Najskuteczniejsze to te, które najskuteczniej pobudzają przepływ krwi i limfy. Wśród nich na pierwszym miejscu należałoby wymienić drenaż limfatyczny. Można go wykonać na całe ciało, albo tylko na nogi. Podczas drenażu masażysta uciska w odpowiedni sposób ciało tak, by “przecisnąć” nagromadzoną pod skórą wodę, w której miejsce niczym w gąbkę wsiąknie nowa. W ten sposób pobudzony jest metabolizm. Tuż po drenażu limfatycznym należy sporo pić, by usprawnić proces pozbywania się toksyn z organizmu. I uwaga: zaraz po zabiegu możemy stracić na wadze nawet 1-2 kg, a obwód nóg zmniejszy się do kilku centymetrów. Niestety nie jest to efekt trwały i bez odpowiedniej diety i aktywności, woda znowu zostanie zatrzymana w tkankach. Nieco podobne działanie na cellulit ma bańka chińska. Przykładając bańkę zasysamy skórę, “wypompowywując” w ten sposób nagromadzoną wodę. Po zdjęciu bańki, woda znowu napływa do komórek a przemiana materii przyspiesza. Plusem bańki chińskiej jest banalnie prosty sposób wykonywania zabiegu, dzięki czemu można powtarzać go samodzielnie w domu.

Domowe sposoby na cellulit

W zaciszu domowym najczęściej stosowane są kremy na cellulit. Ich działanie wzmocnimy wykonując podczas wcierania ich masaż ciała. Możemy w tym celu użyć specjalnych rollerów, które kupimy w drogeriach lub też wykonać masaż samodzielnie. Źródła:
  • Nowicka D.: Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Górnicki Wyd. Med. Wrocław 2007
  • Rapetti L.: Cellulit a hormony. Cabines. 2008
  • Martini MC, Place W. Kosmetologia i farmakologia skóry. PZWL, Warszawa 2007
  • Zdjęcie główne: elements.envato

Leave a Comment