Czy jeść cukier trzcinowy na diecie odchudzającej?

Czy jeść cukier trzcinowy na diecie odchudzającej?

Jesteś na diecie odchudzającej i zastanawiasz się, czy cukier trzcinowy możesz stosować bez szkody dla figury?

Cukier trzcinowy nierafinowany a cukier buraczany

Cukier bywa nazywany białą śmiercią. Na szczególnie złą sławę zasłużył sobie kolega cukru trzcinowego, tj. cukier buraczany. Oba są niemal czystą sacharozą, tj. dwucukrem, który w procesie trawienia momentalnie zostaje rozłożony w organizmie na glukozę i fruktozę, co powoduje szybki wyrzut insuliny do krwi.

Co więc sprawia, że cukier trzcinowy nieratyfikowany jest owiany mitem nieszkodliwości? Otóż w porównaniu z cukrem pozyskiwanym z buraka cukrowego, ten z trzciny ma więcej składników mineralnych takich jak potas, magnez czy żelazo. Jednak bądźmy ze sobą szczerzy: nikt z nas nie sięga po cukier, by dostarczyć sobie witamin i minerałów! Temu w naszej diecie służą przede wszystkim warzywa i owoce i to one powinny być pierwszym wyborem. Jeśli się odchudzamy, ale też gdy chcemy zadbać o zdrowie powinniśmy tak bardzo jak to możliwe stronić od cukru – zarówno buraczanego, jak i trzcinowego.

Cukier trzcinowy a brązowy

Cukier trzcinowy może być ceniony za swój wyjątkowy smak. To dzięki niemu chętnie dodajemy go do drinków, ale też do niektórych deserów. Jak rozpoznać prawdziwy cukier trzcinowy i odróżnić go od brązowego sobowtóra?

Cukier trzcinowy ma brązową barwę i lekko klejącą konsystencję, co zdecydowanie odróżnia go od „farbowanych” podróbek. Wskazówkę co do tego, jakiego rodzaju cukier trzymamy w ręku znajdziemy też na opakowaniu. Producent ma obowiązek podać na nim informację, czy jest to cukier trzcinowy czy brązowy buraczany.

Cukier trzcinowy kcal i indeks glikemiczny

Z punktu widzenia dietetyka cukier trzcinowy jest przede wszystkim źródłem sacharozy. Zawiera także śladowe ilości białka i tłuszczy, jak również śladowe ilości witamin i minerałów. Ile kalorii ma cukier trzcinowy? W 100 g zawiera 380 kcal, co w przeliczeniu na łyżeczkę do herbaty daje nam 20 kcal. Mało? Zależy jak na to spojrzeć! Jeśli dziennie pijesz 3 herbaty, które słodzisz 2 łyżeczkami cukru każdą, masz dodatkowo 120 kcal na plusie. Tygodniowo to daje nam niemal 1000 kcal, a to już potrafi zaburzyć wynik odchudzania! Dla porównania cukier buraczany ma 386 kcal / 100 g – jak widać różnica w kaloryczności jest na tyle niewielka, że wręcz nieistotna.

Poniżej przedstawiamy także zawartość składników odżywczych w 100 g nierafinowanego cukru trzcinowego:

  • węglowodany: 99,80 g,
  • cukry: 99,19 g,
  • błonnik: 0 g,
  • potas: 531 mg,
  • żelazo: 4,98 mg,
  • wapń: 102 mg,
  • miedź: 1,47 mg,
  • magnez: 65,5 mg,
  • witamina B1: 0,03 mg,
  • witamina B2: 0,07 mg,
  • witamina B3: 2,14 mg,
  • witamina C: 4,23 mg,
  • witamina E: 55,6 mg.

Cukier trzcinowy cechuje się też wysokim indeksem glikemicznym – wartość IG wynosi 87.

Cukier trzcinowy a cukrzyca

Jak wspomniałam cukier trzcinowy ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powinien być on stosowany przez diabetyków, dla których lepszym wyborem będą naturalne słodziki i całkowite wyeliminowanie z diety cukrów prostych. Warto też wspomnieć, że nadużywanie cukru trzcinowego (podobnie jak buraczanego) przyczynia się do powstawania insulinooporności oraz cukrzycy typu II.

Jak widać cukier trzcinowy, choć w teorii zdrowszy od buraczanego, zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem figury. Stosowany w nadmiarze szybko przełoży się na dodatkowe kilogramy na wadze, ale też pogorszenie samopoczucia, nagłe spadki energii oraz gorszy stan zdrowia. O ile to możliwe powinniśmy ograniczać jego ilość w diecie.


Bibliografia

Jarosz i wsp. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Instytut Żywności i Żywienia 2016.

Marta Zawadzka. Cukrowy zawrót głowy. „Gazeta Cukrownicza”, s. 38-39, grudzień 2015

Kłosiewicz-Latoszek L. i wsp. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Problemy Higieny i Epidemiologii 2011; 92:2:181-186.

Taraszewska. Cukier – brązowy czy biały? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej 2018

Jarosz i wsp. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia 2017

Leave a Comment