Masz ochotę na filiżankę kawy? Pij na zdrowie!

Masz ochotę na filiżankę kawy? Pij na zdrowie!

Podobno ludzie dzielą się na kawoszy i wielbicieli herbaty. I choć jesteśmy fankami herbaty, to bez kawy nie wyobrażamy sobie poranka ani południa. Na szczęście kawa ma sporo plusów i w ograniczonej ilości może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wspomaga odchudzanie

Zaletą kawy, która ucieszy przede wszystkim tych z was, którzy wypróbowali już chyba wszystkie diety. Kofeina przyspiesza przemianę materii nawet o 20%! Tę właściwość wykorzystuje się również w kremach wyszczuplających i antycellulitowych, które często w swoim składzie mają właśnie kofeinę. Marka Body Boom poszła jeszcze dalej tworząc peelingi na bazie kawy oraz odżywczych olejków. Kofeinę znajdziecie też w wielu suplementach wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście nie ma tak łatwo i nic samo się nie zrobi, jednak dzięki niewielkiej dawce kofeiny na pewno będzie choć troszkę bardziej efektywnie.

Kawa poprawia krążenie

Właściwie wielu z nas właśnie po to ją pije. Niemniej naukowcy udowodnili, że picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. Komórki są dotlenione, a to przekłada się na większą wydolność organizmu i zdecydowanie lepszą kondycję. Dla osób regularnie uprawiających sport może mieć znaczenie też to, że zwiększa wytrzymałość w czasie treningów.

Kawa jest cennym źródłem antyoksydantów

W ziarnach kawy znajduje się aż… 1000 różnych przeciwutleniaczy! Dlaczego są dla nas ważne? Zwalczają wolne rodniki oskarżane o niszczenie naszych komórek. Antyoksydanty są jednym z czynników, które spowalniają proces starzenia, ale też chronią przed rakiem. Kawę przez lata obwiniano o problemy z wątrobą, tymczasem okazje się, że m.in. dzięki zawartości antyoksydantów chroni ten organ przed nowotworami oraz przeciwdziała stanom zapalnym. Wypijając 4 filiżanki kawy dzienne zmniejszamy ryzyko marskości wątroby aż o 80%!

Dodaje energii i chroni przed depresją

Jedną z zalet kawy jest to, że szybko stawia na nogi nawet przy sporym deficycie snu. Co więcej po wypiciu filiżanki ulubionego napoju wzrasta poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za dobry nastrój. By poprawiło się samopoczucie wystarcza nam sam zapach kawy. Choćby z tego powodu rzadko zdarza mi się wychodzić rano z domu bez wypicia filiżanki kawy.

Poprawia pamięć i koncentrację

Zawarte w kawie kofeina, teofilina i teobromina przyspieszają przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, dzięki czemu pobudzają nasz układ nerwowy. Poprawia się nasza pamięć krótkotrwała i koncentracja. Wpływ kawy na układ nerwowy zaczniesz odczuwać najszybciej po 15 minutach od wypicia filiżanki czarnego napoju.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Jak wynika z badań holenderskich naukowców z National Institute for Public Health and the Environment opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie “Lancet” kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Osoby pijące 7 filiżanek kawy dziennie zmniejszają je nawet o 50% w porównaniu do tych, którzy wypijają 2 filiżanki. Inne badania, tym razem z 2009 roku wykazały, że wystarczy jedna filiżanka kawy dziennie, by ryzyko zachorowania na cukrzycę spadło o 7%.

Kto powinien zrezygnować z małej czarnej?

Mimo wielu fantastycznych właściwości kawa nie jest dla wszystkich. Powinny z niej zrezygnować osoby cierpiące z powodu refluksu przełyku oraz choroby wrzodowej. Nawet osoby zdrowe nie powinny wypijać więcej niż 6 filiżanek kawy dziennie (równowartość 600 mg kofeiny).

Zdjęcie: Envato elements

Leave a Comment