7 sposobów na podjadanie

7 sposobów na podjadanie

Podjadanie między posiłkami niejednego z nas przyprawiło o kilka dodatkowych kilogramów. Niby niewiele, bo tu trochę i tam kilka okruszków, ale ziarnko do ziarnka zbiera się miarka. By nie dopuścić do sytuacji, w której rzucamy się na lodówkę albo automat ze słodyczami, warto stosować się do kilku zasad. Zobacz nasze 7 sposobów na podjadanie!

Zasada nr. 1:

Jedz śniadania. Liczy się i ilość i jakość. Jeśli dziennie planujesz zjeść 2000 kcal, na śniadanie powinno przypadać aż 600 kcal. Rano warto sięgać po białko oraz węglowodany złożone. Osławiona owsianka jest pyszna, ale po 2 godzinach cukier we krwi spadnie, a ty zaczniesz się rozglądać za czymś do jedzenia. Porcja jajecznicy z warzywami i chlebem na zakwasie zabije głód na wiele godzin.

Zasada nr. 2:

Jedz regularnie 3-5 posiłków dziennie. Ustal sobie stałe pory jedzenia, a po kilku dniach organizm wczuje się w nowy rytm i przestaniesz być głodny w międzyczasie.

Zasada nr. 3:

Bądź przewidujący niczym szachista. Jeśli wiesz, że po powrocie z pracy zjadłbyś konia z kopytami, zawczasu przygotuj sobie posiłek, który szybciutko podgrzejesz. Na tyle szybko, by nie splądrować lodówki w tak zwanym „międzyczasie”.

Zasada nr. 4:

Gdy po zjedzeniu zaplanowanej porcji nadal czujesz głód, po prostu zaczekaj. Po 15-20 minutach poziom cukru się unormuje, a ty zapomnisz o tym, że chciałeś jeszcze coś dojeść.

Zasada nr. 5:

Naucz się rozpoznawać prawdziwy głód. Stres, zmęczenie, a nawet pragnienie – to wszystko sprawia, że zaglądamy do lodówki. Czekoladowy batonik nie podładuje Twoich baterii na długo, za to zbilansowana dieta i odpowiednia dawka snu zdziałają cuda.

Zasada nr. 6:

Wcale nie musisz mieć nagłego napadu głodu, by spałaszować o wiele więcej niż podpowiada zdrowy rozsądek – wystarczy, że będziesz jeść oglądając tv, czytając czy skupiając się na czymkolwiek innym niż posiłek. Dlatego od dziś ustal sobie nie tylko stałe godziny posiłków, ale i miejsce w których je jesz. Przy stole, nie na stojąco i nie w biegu. Tylko jesz i skupiasz się na przeżuwaniu. I ewentualnie miłej konwersacji z bliskimi oczywiście.

Zasada nr. 7:

Pamiętaj o aktywności fizycznej. Już 15 minutowy spacer zmniejsza ochotę na podjadanie. Regularny trening jest dodatkową motywacją do tego, by trzymać dietę.

Leave a Comment